Jak wybrać rachunek firmowy?

Ciężko jest wyobrazić sobie firmę, która w dzisiejszych czasach nie posiada rachunku firmowego. Założenie tego konta, jest równie łatwe, jak otwarcie konta osobistego. Wystarczy posiadać dowód osobisty lub paszport właściciela bądź właścicieli firmy oraz jej podstawowe dane i już możemy składać wniosek o rachunek firmowy (najlepszym i najwygodniejszym sposobem jest oczywiście wysłanie wniosku przez Internet). Pojawia się jednak pytanie, jaką ofertę wybrać? Która będzie tą najwłaściwszą?
Rodzajów firm jest dużo, wyróżniamy firmy jednoosobowe, spółki cywilne, jawne, akcyjne itd. Każda z nich, będzie posiadała również inne oczekiwania, w stosunku co do rachunku firmowego. Poniżej postaramy się jedynie podpowiedzieć, na co warto zwrócić uwagę, podczas dokonywania wyboru oferty. Wybór konta firmowego powinien być przemyślany, gdyż ewentualna zmiana numeru rachunku, po kilku latach prowadzenia działalności, może zdezorientować klientów firmy, co w rezultacie może skutkować znacznym pogorszeniem przychodów.
Z reguły z rachunku firmowego dokonuje się znacznie więcej operacji przelewów, niż w przypadku innych kont bankowych, dlatego w pierwszej kolejności powinniśmy zwrócić uwagę na koszty związane z ich wykonywaniem, w tym usługi przelewów do ZUS i US. Co prawda większość banków za przelewy do urzędów podatkowych nie pobiera opłat, jednak dobrze jest się upewnić.
Otwarcie i prowadzenie rachunku – w większości ofert, usługi te otrzymujemy za darmo. Jednak warto pamiętać, że zdarzają się okazje rachunków firmowych, w których za stosunkowo niewielką opłatę miesięczną, otrzymujemy całkiem atrakcyjne pakiety dodatkowe, które mogą okazać się, dla naszej firmy, dużo bardziej rentowne niż usługa darmowego prowadzenia konta.
Kolejnym krokiem, jaki powinniśmy zrobić, to przestudiować ofertę pod względem możliwości ubiegania się o kredyt firmowy. Niektóre banki oferują już na etapie zakładania rachunku możliwości wnioskowania o debet w koncie nawet do kilkudziesięciu tysięcy zł. Taki kredyt, w większości, szczególnie jednoosobowych firm, może okazać się bardzo pomocny. Jak już będziemy sprawdzać oferty kredytowe, to przy okazji spójrzmy także na koszty oferowanych lokatkart kredytowych – warto wyrobić sobie taką kartę, gdyż w przyszłości może się zdarzyć, że będziemy potrzebować chwilowego „zastrzyku” gotówki, zwłaszcza jeśli taka pożyczka, jest przez pewien okres nieoprocentowana. Jeżeli jesteśmy już przy kartach, to należy także zapoznać się z kosztem wydania oraz miesięcznego utrzymania kart bankowych wydawanych do rachunku firmowego a także z jakich bankomatów będziemy mogli wypłacać gotówkę za darmo.
Wypłata gotówki to jedno, wpłata gotówki na konto, to drugie. Większość z prowadzących firmę, na pewno będzie chciała wpłacać np. dzienny utarg na konto. I tutaj trzeba uważać, gdyż banki lubią pobierać opłatę/prowizję od wpłacanej kwoty. Z reguły jest to jakiś procent, jednak nie mniej niż jakaś z góry ustalona kwota.
Banki kuszą również potencjalnych klientów różnymi promocjami, prześcigają się w tworzeniu coraz to ciekawszych pakietów, obniżają ceny i prowizje usług itd. ale to dobrze, gdyż zyskujemy na tym my, klienci banków. Warto więc poświęcić trochę czasu i spojrzeć w ofertę z dodatkami i pakietami, jakie możemy dokupić lub które są dostępne automatycznie wraz z otwarciem rachunku firmowego.
Na zakończenie należy wspomnieć o dodatkowych kontach walutowych, otóż większość szanujących się banków, udostępnia w ramach rachunku firmowego, możliwość darmowego otwarcia kont walutowych i to przynajmniej w kilkunastu walutach. Firmy, których polityka opiera się głównie na współpracy z zagranicą, na pewno docenią taką możliwość.
Kończąc dodamy, że dobrym sposobem na znalezienie tego właściwego rachunku firmowego, jest przed przystąpieniem do analizowania ofert, wypisanie na kartce, czego tak naprawdę oczekujemy od konta firmowego oraz z jakich funkcjonalności będziemy najczęściej korzystali.